Abdurrahim Somuncu   (Emekli Müftü)

Abdurrahim Somuncu (Emekli Müftü)

HAC IBADETİ

               Hac ibadet manevi kazancı bol olan bir ibadettir. Hacca gidenler, (vefdullah) Allah’ın misafiridirler. Şeytanların en büyü güde orada bulunurlar. Şeytan; İbrahim (as)’ı, oğlu İsmail  (as)’ı kurban etmekten alı koymaya çalışmıştır. Şeytanlar hacca gidenlerin kazandıkları sevabı gidermek için çalışırlar bu nedenle hac bir sabır işidir.

                Hac ibadeti, İslam dininin 5 şartından birisidir. Şartı demek, İslam dininin olmazsa olmazlarındandır. Haccın farzı üçtür. Bu farzlardan birisi ve önce gelenine şartı denilmektedir, buda hacı olacak kişi Arafat’a çıkmazdan önce, ihrama girmesidir. Haccın 2. farzından birisi de arafatta, arefe günü öğleden sonra bulunması, 3. farzı ise Arafat dönüşü kabenin tavaf edilmesidir. Bu üç farzı, yerine getiren bir Müslüman hacı olur.               

 

               Hacda zamanı iyi proğlamak gerekir. Beş vakit namazları kabede, Medine ye gelince de Ravza’ı mutahherede kılmak gerekir. Kâbe de ve Ravzada, Yapılan ibadetlerin derecesini Peygamber efendimiz (s.a.v) bir hadislerinde, “Kabede kılınan bir rekât namaz, başka yerlerde kılınan namazlardan yüz bin rekât namazdan daha sevabdır (efdaldır). Peygamber efendimiz’in mescidinde kılınan bir rekât namazda, başka yerde kılınan namazdan, bin rekât daha efdaldır. Mescidi aksada kılınan bir rekât namaz ise, başka yerde kılınan,100 rekât namazdan daha efdaldır” beyanı yer almaktadır.

         Kabul olunan bir haccın mükâfatını Peygamber efendimiz (sav) şöyle müjdelemektedir. “Kabul olunan bir haccın karşılığı cennettir” Hac Allahın evi olan, yanı tek noktadan tek bir yaratıcıya ibadet yeridir. Dünyanın her bir yerindeki camiler ise o, mübarek kabenin birer şubeleri sayılırlar.

            Hacda kur’anın indiği yerde kur’an okumalı. Ömre yapmalı, kabeyi tavafla, Allah’ı zikirle meşgul olunmalı. Alış veriş ve dünyevi işlerle fazla zaman kaybetmemeli, Hacda, dü’ayada çok önem verilmeli. Hacca gidenlerin en güzel hediyesi zemzem ve hurma olmalı.   

                 Haccın tarifi nedir? Belirli mekânda belirli zamanda şartlarına uygun olarak yapılan ibadettir. Hac ibadeti Suudi Arabistan da bulunan Mekke şehrinde, hac mevsiminde, şartları yerine getirilerek yapılır. Hac mevsimi ramazan ayından sonra gelen Şevval ayında başlar, zilhicce ayının on üçüncü günü sona erer.

               Ömre ise senenin her mevsimsinde yapıla bilinir. Dini açıdan ömre yapmak sünnettir.

          Hac: kur’ an, sünnet ve icmaı ümmetle sabittir. Hac hicretin 9.yılında farz kılınmıştır. Kuran-ı kerim Ali İmran suresi ayet 97  “Orada ab açık alametler,(ayrıca) İbrahim’in makamı vardır. Oraya giren emniyette olur. Yoluna gücü yetenlerin evi (Kabeyi) hac etmesi, Allahın insanlar üzerinde bir hakkıdır. Kim inkâr ederse, bilmelidir ki, Allah bütün âlemlerden müstağni (zengin) dir.” Buyrulmaktadır.                                                                    

                   Hadis-i şerifte peygamber efendimiz(s.a.v) “Herkim Allah için hac eder, bu esnada kötü işlerden ve Allah’ a karşı gelmekten sakınırsa, kul hakları hariç olmak üzere annesinin, onu doğurduğu günkü gibi, (günahlarından arınmış olarak) döner” buyurmuşlardır.                                                                                                                      

           

          Hac ibadeti nasıl bir ibadettir. Hac ibadeti mali ve bedeni bir ibadettir. Mali demek; bir Müslüman’ın hac vazifesini yerine getire bilmesi için İslam dininin gösterdiği ölçüde servete sahip olması demektir.                                                                    

          Hac için zenginlik ölçüsü nedir? İlmi fıkıh tarifİ ile Zad ve rahile dir. zad ve rahile demek; Hacca gidecek olan kimsenin kendi hac masraflarını karşılaması yanında, beslemekle yükümlü olduğu kimselerin, hacca gidip gelinceye kadar tüm masraflarını da karşılaması gerekir, Örnek olarak mesken, iaşe gibi. Hacca gidecek olan kimsenin bakmakla yükümlü olduğu aile fertlerinin beşeri ihtiyaçlarını yerine getirmeden hacca gidemez.                                                        

                                                                                                                                                                           

          Hacca giden kimsenin hac dönüşü ticaret yapamayacağı yaygın söylentiler arasındadır. Bu görüş doğru değildir. Bu konuda hacdan öncede, geldikten sonrada dürüstlük lazımdır. Her Müslüman’ın hacdan önce ve sonrada doğru ve dürüst olması gerekmezmi?  Dolaysıyla, hacdan gelen kimsenin ticaret yapmasında bir sakınca yoktur. Yeter ki ticaretini doğru yapsın.                                                                                                                                                                                                                                                                                                            

         Hacca giden hacı adayının yakınlarına ve dostlarına hacca gitmeden önce veya sonra yemek vermesinin dini bir zorunluluğu yoktur. Bu yemek teberrüken verilir. Kul haklarıyla o, mukaddes makamlara gidilmemesi, yemeğe gelenlerle helallaşılması maksadını taşımaktadır. Ekonomik durumu iyi olanlar için, bu hareket güzel bir gelenektir.                                                                                                                           

         Hacca gidenler, kime ne hediye alınacak diye zamanlarını böyle boş şeyler için harcamamalıdırlar. Hacca gidecek olanlara da, hediye götürülmemelidir. Allah (cc) hacca gidenlerin haclarını makbul, say’ı lerini meşkûr, günahlarını afv etmesi, salimen vatanına salimen avdetlerini Mevla nasıp eylesin. Âmin…

    

Allah’a emanet olunuz...                                                                                                                                                                  

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  

Bu yazı toplam 2621 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.