Eşe ve kaynanaya tükürmek boşanma nedeni

Eşe ve kaynanaya tükürmek boşanma nedeni

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, kocanın yüzüne tükürmeyi boşanma nedeni saydı. Daire, aynı zamanda kayınvalidenin yüzüne tükürmenin de boşanma nedeni olabileceğini kaydetti.

Kars'ta yaşayan A.Y. aleyhine kocası H.Y. tarafından açılan boşanma davasını reddeden yerel mahkemenin kararını bozan Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, "kocanın yüzüne türükmek duygusal şiddettir” dedi.
Yargıtay"ın emsal kararında şu görüşler dile getirildi:
“Toplanan delillerle davacı kocanın karısını dövdüğü, davalının ise kocasının yüzüne tükürdüğü anlaşılmaktadır. Bu halde taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkan vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir. Olayların akışı karşısında davacı, dava açmakta haklıdır. Bu şartlar altında, eşleri birlikte yaşamaya zorlamanın artık kanunen mümkün görülmemesine göre, boşanmaya karar verilecek yerde, yetersiz gerekçe ile davanın reddi doğru bulunmamıştır.”

-KAYIN VALİDEYE TÜKÜRMEK DE BOŞANMA NEDENİ

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, açılan bir başka boşanma davasında da kayınvalidenin yüzüne tükürmeyi de boşanma nedeni saydı. Kararda, şöyle denildi:
“Davalının sık sık evi terk etmeyi alışkanlık haline getirdiği, her seferinde aracılarla eve döndüğü evi terk etmesinin haklı bir nedene dayanmadığı, son defa evi terk etmesinin haklı bir nedene dayanmadığı, son defa evi terk etmiş olması nedeniyle kendisini eve getirmeye giden kayın validesinin yüzüne tükürüp, "seni de kocamı da istemiyorum" dediği, evliliği yürütemeyeceğini açıkladığı anlaşılmaktadır. Davalı, tutum ve davranışlarıyla oluşturduğu birikimi davacı koca yönünden evlilik birliğini temelinden sarsmıştır”

(AHKA)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.