BİR DUVARIN TUĞLALARI GİBİ

 

 

 

 

Hayırda Yarışanlar Derneği Genel Merkezi üyeleri ve gönüldaşlarıyla mutad aylık istişare toplantısını yaptı. Toplantıda bir konuşma yapan Genel Başkan Nevzat Laleli; “Toplumumuz da insanlar, birbirleri ile bir duvarın tuğlaları gibi kenetlenmiş olmalıdır” dedi.

Dinimiz buna “Bünyanı mersus…” adını veriyor. İstiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy ise bir şiirinde,”Toplu vurdukça yürekler, onu top sindiremez” diyerek, yüreklerimizin aynı gayeler ve anı heyecanla çarpması gerektiğini vurguluyor” demiştir.

2.kurucular.jpg

Genel Başkan Laleli,Derneğin slogan olarak tespit ettiği “Mutlu insan, sağlam aile, güçlü toplum” cümlesi içinde yer alan konuların ne manaya geldikleri hakkında da açıklama yaparak; “Sloganımızdan da anlaşılacağı üzere derneğimiz ferde, aileye ve topluma ait sosyal faaliyetleri ön planda tutmaktadır. İnsanımızın mutluluğu hiç şüphesiz o insanın maddi ve manevi sahalarda ki ihtiyaçlarının karşılanmasıyla mümkündür.

İnsanın maddi yönü, onun Kapitalist düzende sömürülmesi ve ezilmesini değil, insanca yaşayabilecek maddi ortama yani adil ekonomik düzene kavuşturulması ile mümkündür.

Bu gün dünyanın her yerinde Yahudi’nin kurduğu faizci kapitalist düzen hâkimiyetini sürdürmekte ve bütün insanlık ve başta da Müslüman ülkeler insafsızca sömürülmektedir.

Birleşmiş milletler raporuna göre Zimbabve’de her türlü madenler olduğu halde bu ülke insanı fakr-u zaruret altında inlemekte ve ortalama insan ömrü 35 yaşlarına düşmüş bulunmaktadır. Ülkenin yaşadığı menfi şartlar devam ederse 20 sene sonra bu ülkede ki ortalama insan ömrünün 25 yaşa düşeceği tahmin edilmektedir.

Ülkemizin faiz belasıyla sömürülmesi (yılda 50 milyar dolar faiz ödüyoruz) gerçeği, maalesef bizleri de adım adım Zimbabve’ye benzetmeye götürmektedir.

İNSANIN MANEVİ YÖNÜ

Bir insanın mutluluğu için sadece maddi bir takım imkânlar yetmemekte, onun manevi yönünün de tahkim edilmesi (desteklenmesi) gerekmektedir. O insanın manevi yöndeki ihtiyacı, çıkarcı, bencil ve kindar bir toplum içinde değil ahlakın baş tacı yapıldığı, sevginin her yerde öne alındığı bir toplum yapısında mutlu olacaktır.

Toplumun temelini oluşturan aile ise, daha başta onu kurarken ve onun bir ömür sürmesini sağlayacak şartları hazırlarken sağlanmaktadır. Eşler arasında erkek olsun, kadın olsun birbirlerine kesinlikle bir ihanetin yaşanmamasını bilakis sevgi ve saygının yer almasını sağlamamız gerekmektedir.

Ancak bugün yatak odalarımıza kadar girmiş olan televizyon kanallarında yayınlanan diziler, aile yapımızı bozmakta sanki birer dinamit lokumu gibidirler. Aile içi huzursuzluklar ve boşanmalar artmış, yuvalar 3 aylık bir evlilikten sonra bile (Gaziantep de yaşanan olay) yıkılır hale gelmiştir.

Bu televizyonlar mutlaka disiplin altına alınmalı ve çıkarılacak bir yasayla basın hürriyetinin, ailenin temelini yıkmak için kullanılması önlenmelidir.

TOPLUM TEK GÖNÜL OLMALIDIR

Toplumumuz, bu gün maalesef birbiri ile kaynaşmış insanlar toplumu olmaktan uzaktır. Aynı apartmanda oturdukları halde uzun süre birbirlerini tanıyamayan komşuların yaşadığı soğuk binalar olmaktadır.

Bu toplumu, inançlarımızın bizden istediği “Bünyan-ı mersus…(tuğlaları birbirine kenetlenmiş bir duvar gibi)” olmasını sağlamak, milletimizin birlik ve beraberliğinin inancımızın bir emri olduğunu öğrenmesini temin etmek, bunun için de gece gündüz azimle çalışmak gerektiğine inanıyoruz.

Bu görüşümüze ışık tutan bir şair, şiirinde bakın ne demektedir.

İpi kopan tesbihim,/ Dağılmış tane tane./ Acı ama teşbihim,/ Hani nerde imame?

Daneleri toplayın,/ Hak ipine derleyin,/ Bir imame bağlayın,/ Tevhit gelsin meydane.”

Yaklaşmakta olan Ramazan ayı ile ilgili bazı çalışmalara da değinen Laleli;

“Biz henüz yeni kurulmuş bir derneğiz. Ama şu anda 30 dan fazla yerel gazetede yazılarımız yayınlanmakta, 50 kadar internet sitesinde yazılarımız bulunmaktadır. Eski Devlet Bakanımız Süleyman Arif Emre’nin bir nüktesinde (esprisi) dediği gibi biz ülkemizin önde gelen medya patronlarından Aydın doğan’ı bile geçmiş bulunmaktayız.

Bu gazeteler ve internet siteleri aracılığı ile okuyucularımıza ulaşarak “HAY-DER in Ramazan ayında fakir ailelere yardım paketleri dağıtmasını sağlayabiliriz. Bunun için de ilk hedef olarak 250 aile hedefliyoruz” demiştir.

Derneğin banka hesap numarasını da veren Laleli; “Hayırda Yarışanlar Derneği, Vakıflar Bankası Ankara Maltepe şubesinde İBAN TR6800 015 00158 0072 999 66421 hesap numarasına sahiptir. Çalışmalarımızın büyük boyutlara ulaşması ve hedeflerimize biran önce ulaşabilmemiz bize yapacağınız maddi ve manevi destek oranında gerçekleşecektir” demiştir.

HAY- DER Hayırda Yarışanlar Derneği Genel Merkezi

Gazi Mustafa Kemal Bulvarı 88/1 Tel; 0.312.229 47 75 – Faks; 230 51 25 ANKARA

Bu yazı toplam 1334 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar