Sağlık Köşesi

Sağlık Köşesi

BEBEK GELİŞİMİNDE REFLEKSOLOJİNİN ETKİSİ

Avrasya Refleksoloji merkezi uzmanları  yeni doğan bebeklerde nörolojik gelişimlerini sağlamak amacıyla refleksoloji uygulamasını anlatıyorlar.

Avrasya Refleksoloji Merkezi Uzmanları diyorki;Refleksoloji yeni doğan bebeklerde nörolojik gelişimlerini sağlamak amacıyla uygulanmaktadır. Yapılan çalışmalar doğum sonrası ilk 3 ay düzenli Refleksoloji uygulanan bebeklerin zeka seviyelerinde ve duygusal gelişimlerinde önemli farklılıklar olduğunu göstermektedir.
Eskiden beyin gelişiminin genetik faktörlere bağlı olduğu, dışarıdan yapılacak müdahalelerin beyin gelişiminde fazla rol oynayamayacağı düşünülürdü. Fakat son yıllarda yapılan araştırmalara göre dış etkenler bebeklerin zekâ gelişiminde oldukça etkili bir hale gelmiştir. 
Beynin gelişimi gebeliğin ilk ayında başlıyor ve bebek 3–4 yaşına gelene kadar büyük bir hızla devam ediyor. 5 aylık fetüs 5 duyunun duymak ve dokunmak olmak üzere ikisine sahiptir. Küçücük kafasında her dakika 50.000 yeni hücre oluşmaktadır ve beyin öyle hızlı gelişmektedir ki 6. ayda hızla büyüyen beyin kabuğu kafatasına sığmak için kıvrımlar oluşturmaya başlar. 7. ayda fetüs beyni tüm yaşamı boyunca sahip olacağı 100 milyar beyin hücresinin hemen tamamını oluşturmuştur.
Her bebek düşünme, görme, duygu gibi beyin fonksiyonlarından sorumlu yaklaşık 100 milyar sinir hücresi ile doğar. Hayatın ilerleyen dönemlerinde ise bu doğuştan gelen 100 milyar sinir hücresinin üzerine yenileri üretilmemektedir.
Bebek beyni milyarlarca sinir hücresi ile donatılmış olarak dünyaya gelmektedir. Sinir hücreleri, bebeğin karşı karşıya kaldığı her deneyim ve uyarıcı karşısında birbirleri arasında bağlantı kurarlar. 
Bu bağlantı tekrarlanırsa kalıcı hale gelir ve kocaman bir ağa dönüşür. Bu ağ bir ömür boyunca kullanılacak olan zihinsel kapasiteyi barındırır. Bu, bebeklik döneminin zihinsel gelişim konusunda ne kadar belirleyici ve önemli bir dönem olduğunu bize gösteriyor.
Bebeğinizin sizden aldığı genetik mirası ve doğumdan sonraki ilk yıllarda karşı karşıya kaldığı uyarıcılar ve deneyimler onun zekâsının şekillenmesini sağlıyor. Uyarılan sinirlerle birlikte bebeğinizin zihinsel gelişimi hızlandırmaktadır. Bu bağlamda Refleksoloji tedavisinin bebeğin zihinsel gelişiminde oldukça etkili bir rol oynadığını göstermektedir.

BEYNİN ÖN BÖLGESİNİN (Prontal korteks) GÖREVLERİ 
- Dikkati verme ve sürdürme 
- Dikkatin yönlendirilmesi 
- Kısa-orta süreli ve işleyen bellek 
- Planlama, tasarlama 
- Yargılama
- Tepki kontrolü 
- Düzenli olma 
- Kendini kontrol edebilme 
- Sorunları çözme 
- Ayrıntılı düşünme 
- Gelecekle ilgili öngörüde bulunma 
- Hatalardan ders çıkarma 
- Duyguları anlama ve ifade etme 
- Empati kurma 
- Sağduyu
- Sabır 
- Moral 
- Motivasyon

BEYİNİN ÖN BÖLGESİ (Prefrontal korteks) GÖREVLERİ
- İnsanı diğer canlılardan üstün olmasını sağlayan beyin bölgesidir.
- Akıl ve kişilik, beyin ön bölgesinde oluşur. 
- Beyin ön bölgesinin çalışma özelliklerini belirleyen etkenler, akıl ve kişilik özelliklerinin oluşmasını sağlar.
- Bu etkenlerle çalışma özellikleri belirlenen beynin strese karşı ne şekilde ve ne düzeyde etkileneceği de belirlenir.
- Aynı stres farklı kişilerde farklı etkilerin oluşmasını sağlar.
- Bunun nedeni, her beyin ön bölgesinin farklı çalışma özelliklerine sahip olmasıdır. 
- Milyarlarca hücreden ve bu hücreleri birbirine bağlayan trilyonlarca bağlantıdan oluşan ağ sistemi nedeniyle her 


Bu nedenle beyin ön bölgesinin çalışma özellikleri sonucu ortaya çıkan hastalık durumu da kişiye özel olmalı, sınıflandırılmamalıdır. Refleksoloji anne karnındaki bebeğin gelişimini ve annenin doğumunu nasıl etkiliyor ise bebek doğduktan sonrası içinde aynı şekilde etkileşimleri devam ettiriyor. Bebeğin algı, zeka seviyesini artırıyor, vücut sistemlerinin daha aktif çalışmasına neden oluyor.

 www.avrasyarefleksoloji.com

iletişim:0312 212 22 25                                                                                                                                                                                www.refleksoloji.com.tr

 

Bu yazı toplam 2141 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.