Şuayip Yaman       Görünen Köy

Şuayip Yaman Görünen Köy

BAYRAMLAR KARDEŞLİK BARIŞ VE HOŞGÜRÜDÜR...

Bayramlar barış, hoşgörü ve kardeşlik duygularının yoğunlaştığı önemli günlerdendir. 

Millet olarak bir Ramazan Bayramı’na daha ulaşmanın huzur ve coşkusunu yaşıyoruz.

 

Bayramlar, millî ve dinî duyguların, inanışların pekişmesi, taze ve canlı tutulması işlevi yanında, topluluğun birlik ve beraberliğini sağlamada ve bunun bireylerin bilincinde yer etmesinde de büyük rol oynar. Aynı şekilde, kaynağını kültten alan sanat (müzik, halay) ve kaynağını mitten alan edebiyat da aynı şekilde birleştirici etki ve işleve sahiptir; bireylerde ortak anlayışın doğmasını teşvik eder.

 

Bayramlaşma nedir?

 

Müslümanların, en önemli sevinç günleri olan ve bizzat Hz. Peygamber tarafından ilân edilen ramazan ve kurban bayramlarında birbirlerini tebrik etmelerine” Arapça ve Osmanlıca’da muâyede, Türkçe’de bayramlaşma denilir.

 

Bayramlaşmanın el sıkışmak, küçüklerin büyüklerin ellerini öpmesi, yemek ve tatlı ikram etme, hediyeleşme şeklindeki uygulamaları zaman içinde gelişerek gelenek halini almıştır.

 

İlk dönem Müslümanlarının bayramlaşma şekli hakkında yeterli bilgi olmamakla birlikte, bayramlarda “Allah kabul etsin” şeklindeki dileklerle tebrikleştikleri, bu tebrikleşmenin Emevîler devrinde de sürdürüldüğü bilinmektedir.

 

Abbâsîler döneminde, başta Bağdat, Kudüs, Şam gibi büyük şehirler olmak üzere çeşitli merkezlerde canlı bir şekilde yapılan bayramlaşma ve kutlamalar sırasında tatlı ikram etme uygulaması Fâtımîler’de gelenekleşmeye başlamıştır.

 

Selçuklular zamanında da Ramazan ve Kurban bayramı kutlamalarına büyük önem verilir; ayrıca Nevruz ve Mihrican bayramlarında da şenlikler yapılırdı.

 

Bayramlar değerlerimizin en güzelidir...

 

İnsanlarımızı kaynaştıran, toplumumuzu bütünleştiren bayramlar milletçe sahip olduğumuz değerlerin en güzelidir. Bu bayramda da aile ve akrabalarımız başta olmak üzere dostlarımızı, komşularımızı unutmamalıyız. Çevremizde bulunan yoksul, kimsesiz ve yetimlere daha özenle kucak açmalıyız.

 

Onların yanında olduğumuzu, sevinç ve kederlerini, sıkıntılarını paylaşmaya hazır olduğumuzu göstermeliyiz. Bu mübarek günlerin ülkemize, İslam Âlemi’ne ve tüm insanlığa barış, huzur, sağlık ve esenlik getirmesini diliyorum.

 

Bayramlar, birlik ve beraberlik duygularının pekiştiği, insan olmanın güzelliklerinin yaşandığı, kırgınlıkların unutulup, dostluk ve sevgiyle gönüllerin birbirine yakınlaştığı, karşılıklı sevgi ve saygının geliştiği müstesna günlerdir.

Bayramlar aynı zamanda dayanışmanın ön plana çıktığı, günlük ihtiras ve kaygıların bir kenara itildiği, nefislere karşı, iyiye ve güzele yönelme mücadelesinin yapıldığı mübarek Ramazan ayını geride bırakıp; sevginin, hoşgörünün ve kucaklaşmanın simgesi olan bu mutlu bayram gününe kavuşmuş olmanın mutluluk ve sevincini yaşıyoruz.

 

Sofraların güzelleştiği, birlik ve beraberliğin arttığı, varlık sahibi olanların yokluk içinde olanları daha iyi anladığı bu maneviyat ayını gelecek yıl tekrar ulaşmak temennisiyle uğurlarken bu uğurlama yerini mübarek Ramazan Bayramı’nın gelmesi ile birlikte yeni bir sevince bıraktı.

 

Zulümlerin ve zalimlerin son bulduğu; vatanımızda, yakın coğrafyamızda, Türk-İslam Âlemi’nde ve tüm dünyada birlik, beraberlik, huzur, güven ve istikrar ortamının hâkim olduğu, dargınların barıştığı, hoşgörülü nice bayramlara ulaşmayı Yüce Mevla'dan niyaz ediyorum.

 

Kültür ve geleneklerimizde çok önemli bir yeri olan Ramazan Bayramı, çocukluğumuzdan beri hepimizin hatıralarında önemli bir yere sahiptir.

 

Büyük bir heyecanla uyandığımız bayram sabahından başlayarak büyüklerimizin ellerini öper, yakınlarımızla, komşularımızla ve tanıdığımızla bayramlaşır, çocukları sevindirir ve bizi birbirimize bağlayan manevi duyguları en güzel şekilde yaşarız.

 

Barışa ve huzura hiç olmadığı kadar ihtiyaç duyduğumuz böyle bir dönemden geçiyoruz. Bu mübarek bayramın ülkemize ve milletimize hayırlar getirmesini diliyorum.

Bayramlar, toplumda sevgi, saygı, kardeşlik ve dostluk duygularının pekiştiği, birlik ve beraberliğin perçinlendiği, sevinç ve neşe günleridir.

Sevenlerin bir araya geldiği, dargınların barıştığı, günlük hayatta yeteri kadar yaşayamadığımız ziyaret etme, gönül alma gibi duyguları doyasıya yaşama fırsatının bulunduğu bayramlar, manevi olarak olgunlaşmaya da vesile olur.

Gelin küskünlükleri unutup, hep beraber mutlu olalım. Ümmet hakkını vererek kutlayacağımız, küçüklerin sevildiği, büyüklerin sayıldığı bir bayramın tüm dünya halkına İslam’ın doğru mesajını iletmek adına ziyadesiyle anlamlı olacağı kanaatindeyim.

Bayramda yollar kan gölü olmasın...

Saygıdeğer okuyucularım, bildiğimiz üzere bayram günlerinde trafik her zamankinden daha yoğun oluyor; sevdiklerinize giderken büyük acıların yaşanmaması adına trafikte azami dikkat içinde olmanızı, aşırı süratten kaçınmanızı, yakınlarınızı bu mutlu günde üzmemenizi önemle hatırlatmak istiyorum.

Yol boyunca yine kuyruklar olacak, şerit ihlalleri hiç eksik olmayacak, belki de radarlar canınızı sıkacak,  yolda modeli düşük bir araç belki de sizin aracınızı geçecek, nasıl geçer? demeyin, varsın geçsin.

Ama siz yine de moralinizi bozmayın, sabırlı olun aynı keyifle yolunuza devam edin...
Çünkü yola eziyet çekmek için değil, dinlenmek ya da yakınlarınıza sağ-salim kavuşmak için gidiyorsunuz. Bunu sakın unutmayın ve sevdiklerinizi üzmeyin...

Gideceğiniz yere 30 dakika geç gitseniz ne olur? Kıyamet mi kopar?

Bu vesile ile başta okuyucularım olmak üzere, tüm İslam Âlemi’nin mübarek Ramazan Bayramı’nı en kalbi duygularla kutluyor, bu anlamlı günlerin tüm dünyada barışın, huzurun, hoşgörünün ve adaletin sağlanmasına vesile olmasını diliyor, sevgi ve saygılarımı iletiyorum...

 

Bu yazı toplam 2444 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.