• BIST 1.096
 • Altın 465,401
 • Dolar 7,6448
 • Euro 8,9469
 • Ankara : 12 °C
 • İstanbul : 19 °C
 • İzmir : 19 °C
 • Trabzon : 22 °C
 • Antlaya : 0 °C

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN YENİ GENELGE...

08.09.2020 09:03
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN YENİ GENELGE...
İçişleri Bakanlığı’ndan maske, toplu ulaşım ve müzik yayını genelgesi yayımlandı...

Şuayip YAMAN

HABER-YORUM

Alınan tedbirlere, yapılan uyarılara rağmen corona virüsü vaka sayılarının her geçen gün artması üzerine yeni kararlar alındı.

 

İçişleri Bakanlığı genelgesine göre, ülke genelinde meskenler hariç olmak üzere tüm alanlarda maske takmak zorunlu oldu. Ayrıca kafe ve eğlence yerlerinde de saat 24:00'ten sonra müzik İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Polis Akademisi Polis Meslek Yüksek Okulları 2019-2020 Mezuniyet Töreni’nde yaptığı konuşmada, corona virüsü tedbirlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu“Bu geceden itibaren 81 vilayette kafeterya, restoran gibi yerlerde hem canlı müzik, hem de kasetten müzik olmayacak. Genelgeyi valiliklere gönderdik. Derhal uygulanmaya başlayacak” ifadelerini kullandı.

 

Bakan Soylu yaptığı açıklamada, Hakikaten buna ihtiyacımız var. Geçmiş dönemde yaşadığımız bir takım kısıtlamalarla karşı karşıya kalmamak için;

 

* İş yerlerimiz kapandı, insanlarımız evlerinden çıkamadılar. Seyahatlerimiz kısıtlandı, onun için bu tedbirleri uygulamalıyız. Yine özellikle minibüs, otobüste ayakta yolcu almak yasak.

 

* Çünkü biz bu konuda ne kadar söylersek söyleyelim, maalesef buna hala devam edildiğini görüyoruz.

 

* Onun için ayrıştırılabilir kuralları, yönetilebilir kuralları ortaya koyup bu konuda da güvenlik görevlilerimiz gerekli adımları atacaklardır.

 

* Açık alanların tamamında, toplu taşımalarda artık maske istisnası söz konusu değildir.

 

* Genel sağlığımızı muhafaza etmek zorundayız. Tüm tedbirler, maskesiz herkese ceza yazılması gerektiğini ifade ettik.

 

* Kısıtlamalarla karşı karşıya kalmamak için tedbir almak zorundayız.” Dedi

 

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDA 81 İLE CORONA VİRÜSÜ GENELGESİ:

 

İŞTE YENİ YASAKLAR:

 

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu’nun Tavsiye Kararı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı doğrultusunda İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine “Covid 19 Tedbirleri” konulu ek genelge gönderdi.

 

Genelgede, içerisinde bulunulan kontrollü sosyal hayat döneminde salgınla mücadelenin genel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra her bir faaliyet alanı/iş kolu için ayrı ayrı belirlenen tedbirlere uyum ve etkin denetim mekanizmalarının büyük önem taşıdığı ifade edildi.

 

Genelgede, farklı tarihlerde yayımlanan genelgeler ile belirli dezavantajlı gruplara yönelik veya kamuya açık bazı alanlarda herkese maske takma zorunluluğu getirildiği, şehirlerarası ve şehir içi yolcu taşımacılığına ilişkin düzenlemeler yapılarak hangi durum ve şartlarda şehir içi toplu taşıma araçlarının ayakta yolcu alabileceğinin belirlenmesinin il ve ilçe hıfzıssıhha kurullarına verildiği hatırlatıldı.

 

Yine lokanta restoran, kafe ve benzeri işletmelerin müzik faaliyetlerine kısıtlama getirildiği anımsatıldı.

 

Gelinen aşamada başta fiziki mesafe kuralı olmak üzere alınan tedbirlere yeterince riayet edilmemesinin, hastalığın yayılım hızının artırması ve toplum sağlığını riske atması nedeniyle; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Kabine Toplantısı’nda 81 ili kapsayacak şu kararlar alındı:

 

Ülke genelinde (meskenler hariç olmak üzere) tüm alanlarda (kamuya açık alanlar, cadde, sokak, park, bahçe, piknik alanı, sahiller, toplu ulaşım araçları, iş yerleri, fabrikalar vb.) vatandaşlara istisnasız maske takma zorunluluğu getirildi.

 

* Minibüs/midibüsler ile koltuk kapasitelerinde herhangi bir seyreltme ve kaldırılma yapılmayan otobüsler gibi iç hacim bakımından fiziki mesafe kurallarının uygulanamayacağı şehir içi toplu ulaşım araçlarında ayakta yolcu alınmasına kesinlikle müsaade edilmeyecek.

 

Bunların dışında kalan raylı sistem araçları (metro, tramvay vb.), metrobüsler ve koltuk kapasiteleri seyreltilmiş/kaldırılmış otobüsler gibi ayakta yolcu taşıma ağırlıklı toplu ulaşım araçlarında; fiziki mesafe kurallarına aykırı olmayacak şekilde hangi oranda/sayıda ayakta yolcu alınabileceği il/ilçe umumi hıfzıssıhha kurulları tarafından tespit edilecek.

 

* Raylı sistem araçları (metro, tramvay vb.), metrobüsler ve koltuk kapasiteleri seyreltilmiş/kaldırılmış otobüslerde ayakta alınabilecek yolcu sayısını belirtir levha/tabela herkesin görebileceği şekilde asılacak ve ayaktaki yolcuların durabileceği yerler fiziki olarak işaretlenmek suretiyle ilanı sağlanacak.

 

* Restoran, kafe vb. tüm yeme-içme ya da eğlence yerlerinde saat 24.00'ten sonra müzik yayınına (canlı müzik, kayıt dinletilmesi vb. her türlü yayın dahil) hiçbir şartta izin verilmeyecek. 

 

Mülki idare amirlerinin koordinasyonunda kolluk birimleri ve yerel yönetimler bu konuda gerekli tüm tedbirleri alacak.

 

 • Vatandaşların toplu olarak bulunduğu/bulunabileceği yerler (pazaryerleri, sahiller vb.) ile cafe, restoran vb. yeme içme ve eğlence mekânlarında; Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi ile İçişleri Bakanlığı’nın ilgili Genelgelerinde belirtilen Corona virüs

salgınıyla mücadele amacıyla alınan tedbirlere ve belirlenen kurallara uyulması hususundaki denetimlerin süreklilik taşıyacak şekilde etkinliğinin artırılmasına yönelik gerekli tedbirler vali ve kaymakamlarca alınacak.

 

*Corona virüs ile mücadele kapsamında alınan tedbirlere riayet etmeyen gerçek ve tüzel kişilere (işletmeler vb.) uygulanan idari para cezalarının tahsili konusunda vali/kaymakamlarca gerekli hassasiyet gösterilecek.

 

* Vali/kaymakamlarca yukarıda belirtilen esaslar çerçevesinde gerekli kararların Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27'nci ve 72'nci maddeleri uyarınca ivedilikle alınacak.

 

 • Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve neden olunmayacak. Alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195'inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

 

HALK UYARILARA KULAK VERMELİ...

 

Şu pandemi günlerinde vatandaşlar hemen her gün gerek televizyon kanallarından ve gerekse sosyal medyadan maske, mesafe ve hijyen konularında uyarılıyor. Ama dinleyen kim? Dinleyenleri tenzih ederim.

 

Bu uyarılara devletin üst kademelerinden de sık sık eklentiler yapılıyor. Bakalım kimler uyacak!..

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Düğünlere dikkat diyoruz uyulmuyor, mesafe diyoruz uyulmuyor, maske diyoruz uyulmuyor. Cayır cayır sigara içiliyor yani insanımız âdete kendisinin katili...

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vazgeçin bu dönemde şu düğünlerden, yemekli merasimlerden. Nikâh törenleriyle bu işleri bitirmek suretiyle bu dönemi gelin atlatalım dedi.

 

Bakan Koca “Dikkatli olalım” dedi ve uyardı!

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “TÜRKİYE GENELİNDE, bakanlığımız tarafından yaklaşık 150.000 kişiyle yapılan COVID-19 tarama çalışmasında, rastgele test edilen her 1.000 kişiden 2,5’inde test sonucu pozitif çıkmıştır. Hepimizin iyiliği için dikkatli olalım. Hayat riske yenilmesin.” (24.07.2020)

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca; “Son bir ayda Corona virüse yakalanan 100 kişiden 40,1’i 22-40 yaş aralığındaki gençler. (6.09.2020)”

Sağlık Bakanı Koca'nın soysal medya paylaşımları ise şöyle:

 

150 bin kişiyle yapılan Covid-19 tarama çalışmasında rastgele test edilen her 1000 kişiden 2,5’inde test sonucu pozitif çıktı.

 

SALGIN BOYUNCA toplam vaka sayısı 223.315’tir. Vakaların % 46'sı İstanbul'da tespit edilmiştir. COVID-19 kaynaklı vefatlarınsa % 50,2’si yine İstanbul’da olmuştur. Hepimizin iyiliği için dikkatli olalım. Hayat riske yenilmesin. (24.07.2020)”

 

VAKALARIN % 46’sının tespit edildiği İstanbul'da bakanlığımızca yapılan tarama çalışmasında, rastgele test edilen her 1.000 kişiden 2,9’unda test sonucu pozitif çıkmıştır. Bu oran, Türkiye genelinden % 13,8 yüksektir. Hepimizin iyiliği için dikkatli olalım. Hayat riske yenilmesin. (24.07.2020)”

 

ANKARA’DA AYAKTA YOLCU KAPASİTESİ...

 

Ankara’da metrolarda yolcu kapasitesinin yarısı kadar, minibüslerde ise ayakta yolcu alınmayacak.

 

Kişisel önlemler (maske, mesafe ve hijyen) çok önemli ama kamunun da yerinde denetim gibi sıkı önlemler alması gerekir...

 

Salgında kişisel yoğunluk (kalabalıklar) ve burada kalınan süre de önemli.

 

Lütfen:

 

 • Maskemizi uygun şekilde takalım.
 • Fiziksel Mesafeye (1,5-2 m.) uyalım.
 • Hijyen kurallarına riayet edelim.

 

Unutmayınız ki; Maske ve fiziki mesafe kurallarına uyduğumuzda önce kendimiz koruruz. Sonra da karşımızdakini korumuş oluruz...

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Çubuk Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 9110397 / cubukhaber06@hotmail.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim