Erdem Yazaroğlu

Erdem Yazaroğlu

GÖNÜL PINARINDAN COŞANLAR

BU DEVLETİN İKİ MANEVİ TEMELİ VARDIR...

...Mütarekeden sonra maziye karşı daüssılam arttı. Kendimi avutmak için tek başıma İstanbul’da geziniyordum. Bu şehirde geçen beş asırlık hayatımızın safhalarını birer birer hissettikten sonra gönlüm bir merhalede tevakkuf etti.

Fatih’in Edirne’den İstanbul üzerine o yürüyüş; yirmi iki yaşında bir çocuk olan o Fatih; Kostantiniyye fethine dair bir hadisin müjdesini hisseden o asker; tarihin en büyük faslını açmaya gelmiş olan o ejder gibi toplar Gelibolu’dan gelen o binbir yelkenli beyaz donanma; hasılı o safha kalbimde canlandı.

Elli yedi gün süren o muhasaradan ihtiyar Akşemseddin’in kocamış bir kartal gibi kollarını açarak top gürültüsüne karışmış bir sesle: “Ya Müfettiha’l-ebvab!” diye bağırdığı tepelerden surlara baktım. İhtiyar Karaca Bey’in Rumeli askerlerini yıldırım gibi boşaltarak kırdığı Edirnekapı ve Tekfur Saray’ı burçlarının üstünde oturdum. Zağanos Paşa’nın elli yedi gün Türk hamlesiyle yıkmaya çalıştığı Eğri Kapı ve Haliç kulelerini gezdim. Yedikule’den Eyüb’e kadar Türk ordularının bir sel gibi taştığı uzun yolda yürüdüm. Topkapı’dan Edirnekapı’ya kadar giden büyük surun orta kapısından şehre girdim. Rumi mayısın yirmi dokuzuncu sabahı şafak sökerken, fetih askeri ilk defa buradan girmiştiler.

O şafak vaktini, o müthiş mahşeri, 857 seneden İslâm’ın muntazır olduğu o sabahı, o büyük saatleri, o coşkunluğu, o sevinci bütün kalbimle hissettim.

Fatih’in büyük tabutunun cephesinde duran destanı. Bellini’nin meşhur resmi kadar bu tasvirin vehmini veriyordu. Fakat bu gördüğüm rü’ya maziydi. Birgün Ayasofya minaresinden ezan okunduğunu işittim. 857 senesinin o sabahından beri asırlarca günde beş defa okunmuş olan bu ezan, hal-i vaki’di. Bu ezanı dinlerken Fatih’i asıl manasıyle ilk defa idrak ettim!

Yine birgün padişahlarımızın Topkapı Sarayı’nda Revan Köşkü’nü ziyaret ediyordum; uzaktan Kur’an okunuyordu, yavaş yavaş sese doğru yaklaşırken nereden geldiğini ziyaretimde rehber olan zata sordum. Dedi ki: “Hırka-i Saadet Dairesi’nden geliyor”.

Peygamberimizin (s.a.v) hırkasını sakladığımız cennet gibi yeşil bir odanın Türkkari penceresi önünde durduk. İçerde iki hafız vardı. Biri ellerini kavuşturmuş gözlerini yummuş oturuyordu, diğeri diz çökmüş müsterih ve yüksek bir sesle okuyordu, rehberime sordum:

 “Hırka-i saadet önünde Kur’an ne zaman okunur?

dedi ki: 

“Dört asırdan beri her saat! Geceli gündüzlü.”

Yavuz Sultan Selim’in Hırka-i Saadet’i, Mısır’dan getirip bu odadaki mevkiine koyduğundan beri kırk hâfız nöbetle kur’an okur. Türk tarihinde bir dakika bile buradaki Kur’an sesi kesilmemiştir. 

Gezintilerimde bir hakikat keşfettim.

Bu devletin iki manevi temeli vardır:

Fatih’in Ayasofya minaresinden okuttuğu ezan ki hala okunuyor!

Selim’in Hırka-i saadet önünde okuttuğu Kur’an ki hala okunuyor!

Eskişehir’in, Afyonkarahisar’ın, Kars’ın genç askerleri siz bu kadar güzel iki şey için döğüştünüz!

Yahya Kemal BEYATLI

HAŞİYE-1

Hırka-i Saadet Dairesi'ndeki 24 saat Kuran okuma geleneğine 1924 yılında ara verilmiş. Ardından gündüzleri devam edip, geceleri ara verilen uygulama, 1996 yılından itibaren ise Kültür Bakanı İsmail Kahraman'ın talimatı doğrultusunda yeniden ilk günkü gibi 24 saat kesintisiz sürdürülmeye başlanmış.

HAŞİYE-2

Ayasofya Camii 1453 yılından 1934 yılına kadar, Cami olarak hizmet vermiştir. 1934 yılında müzeye dönüştürülmesi kararlaştırılmıştır. Tam 86 yıl müze olarak ibadete kapatılan Cami 2020 yılında Saygıdeğer Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeniden ibadete açılmıştır.

Cenab-ı Hak Vesile olanlardan ebeden-daimen razı olsun...Amin.

 

Bu yazı toplam 1785 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
12 Yorum