• BIST 1.097
  • Altın 460,072
  • Dolar 6,9996
  • Euro 8,2945
  • Ankara : 31 °C
  • İstanbul : 29 °C
  • İzmir : 33 °C
  • Trabzon : 26 °C
  • Antlaya : 0 °C

ORUÇ VE NİYYETİ

09.08.2010 23:48
Emekli Müftü Abdurrahim Somuncu

Emekli Müftü Abdurrahim Somuncu

Oruç; kur’an, sünnet ve icma ile sabittir. Oruç tutmakla kimler mükelleftirler?

 

            Oruc, İslam dininin beş şartından birisidir. Oruc imsak vaktinden, iftar vaktine kadar orucu bozucu şeylerden uzak kalmak anlamını taşır.                                                                                            

           Oruc; kimlere fazdır?; Müsliman olan,Erginlik çağına gelen,aklı dengesi  yerinde,bulunan, Erkek ve kadınlara;   oruç tutmaları farz dır.                  

     Her işte niyet önemli olduğu gibi oruç tada niyet önemlidir. Oruca niyetin ilk vakti, iftar saatinde başlar. Niyet nedir ?. Niyet; “ yapılacak bir işe kalbini bağlamaktır”.Niyetin dil ile yapılması ise daha çok sevabtır.Oruca niyet nasıl yapılır?. Oruca niyet şöyle yapılır.”Niyet ettim yârinki orucu tutmaya” denir. Gece sahura kalkmakta niyet sayılır. Ramazan ayında gece sahura kalkamayan bir Müslüman, sabah, kuşluk vaktine kadar bir şey yiyip içmemiş ve cinsi harekette bulunmamış ise, o günün, orucuna niyet ederek orucunu tutar.

Niyet edilip, kasten bozulan bir orucun keffareti gerekir. Oruç tutmakla yükümlü bir müslümanın,  ramazan ayında, orucuna niyet ettikten sonra, çok zaruri bir durum yok iken, hayati bir tehlike olmadan veya başkası tarafından orucu bozmaya mecbur tutulmadan, bozmuş olduğu oruç için, bir gün kaza ve 2 ayda, keffaret olmak üzre oruç tutması gerekir.

                                           

          Niyetin geceden itibaren yapılmasını gerektirmeyen oruçlar, hangi oruçlardır?

 

           Farz olarak tutulması gereken, ramazan ayı orucu ile günü belirtilen, vacip ve nafile, oruçlara geceden itibaren niyet yapılabildiği gibi, öğle vaktinden öncesine kadar da niyet, yapılabilir.                                                                                           

        İkinci kısım oruçlar; geceden niyet etmeyi gerektirir ( gündüzün yapılan niyet sahih olmaz). Bu oruçlar ise; kazaya kalan ramazan ayının orucu, keffaret oruçları,( kefareti savm, kefareti zıhar, kefareti katl gibi) yine zamanı belli olmayan (nezir) adak oruçlarıdır. Bu guruptaki oruçlarda, niyetin iftar vakti ile imsak vakti arası  yapılması gerekmektedir.      

                  

        Orucu bozup, bozmayan, kefareti gerektirip gerektirmeyen durumlar nelerdir?.

 

         Oruçlu iken, unutarak yiyip içmek, cinsel ilişkide bulunmak, orucu bozmaz. Oruçlu olan bir kimse, kendi kastı olmaksızın, ağız dolusu istifra yapmış olsa bile, orucu bozulmaz. Kendi hareketi ile (boğazına el atarak) istifra etmiş ve buda, ağız dolusu kadar ise, orucu bozulur, ağız dolusundan, az ise orucu bozulmaz. Oruçlunun, cildine yağlı bir madde sürülse, kan aldırsa, koku sürülse, hanımını öpse ve ya hanımına dokunsa (menisi gelmedikçe) orucu bozulmaz. Hanımına dokunmuş olduğunda, menisi gelmiş ise orucunu kaza etmesi gerekir. Bu dokunma işi cinsi harekete kadar gitmiş ise; kaza ve hemde keffareti gerektirir.                                                                           

         Gıda maddesi özelliğini taşımayan demir, taş gibi maddelerin yutulmasıyla oruç bozulur. Fakat kefaret gerekmez. Oruçlu olan bir kimse uyurken, cünüp olsa, orucu bozulmaz. Oruçlu olan, bir kimse düşünerek veya bir yere bakarak şehvetle menisi gelmiş olsa da, orucu bozulmaz. Oruçlu, abdest alırken, boğazına su kaçsa, orucu bozulur. Bir gün kaza orucu tutması gerekir. Fakat keffaret gerekmez. Hamile olan bir kadın veya çocuğu emen bir anne, oruç tuttuklarında, kendilerine veya çocuklarına bir zarar gelecek olursa, oruç tutmazlar, bu sürede tutamadıkları oruçlarını ramazandan sonra, kaza ederler. Hasta olan bir kimse oruç tuttuğunda, hastalığı artacak veya hastalığı,  geç iyileşecek olursa, oruç tutmaz. Ramazan ayında herhangi bir sebeple orucunu tutamayan bir kimse, ramazan ayından sonra, orucunu kaza etmek istediğinde; bu oruçlarını peş peşe tuta bileceği gibi, ayrı, ayrı, günlerde de tutabilir. Ramazanda, kasten bozulan bir oruç için, ramazan ayından sonra, iki ay keffaret ve bir günde kaza olmak üzre, kesintisiz, oruc tutması gerekir. Ramazan ayı orucundan başka, tutulan oruçlar için, kasten bozulması halinde keffaret orucu gerekmez. Sadece gününe gün olarak oruç tutulur. Kulağa su kaçsa oruç bozulmaz.  Dişleri fırçalamak veya misvak kullanmakla da oruç bozulmaz. Oruçlunun banyo yapmasında da, bir sakınca yoktur.           Allah’a emanet olunuz.    

Bu yazı toplam 1823 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Çubuk Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 9110397 / cubukhaber06@hotmail.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim