• BIST 85.984
 • Altın 250,436
 • Dolar 6,0516
 • Euro 6,7746
 • Ankara : 26 °C
 • İstanbul : 28 °C
 • İzmir : 31 °C
 • Trabzon : 20 °C
 • Antlaya : 0 °C

MANSUR YAVAŞ ÇUBUK’TA SEÇİM KORDİNASYON MERKEZİ AÇTI...

20.02.2019 17:14
MANSUR YAVAŞ ÇUBUK’TA SEÇİM KORDİNASYON MERKEZİ AÇTI...
Millet İttifakı’nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, Çubuk’ta “Mansur Yavaş Gönüllüleri Seçim Koordinasyon Merkezi” açılışına katıldı.

Şuayip YAMAN

 

Yavaş, İlçe girişinde çok sayıda vatandaş tarafından alkışlarla karşılandı. 

 

Atatürk Mahallesi Adnan Menderes Bulvarı No: 2/A Çubuk/ANKARA adresinde Mansur Yavaş Gönüllüleri Seçim Koordinasyon Merkezi açılışına katılan Millet İttifakı Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, açılış öncesi seçim otobüsü üzerinde yaptığı konuşmada, Ben istiyorum ki bir hemşerinize fırsat verin, bu sefer de o size hizmet versin.

 

Doğum yerim olan Beypazarı’nda 10 yıl Belediye Başkanlığı dönemimin ardından arkamda yüzlerce bacasız fabrika bıraktım. Orada yaşayan bütün vatandaşları zengin ettim. 

 

Ankara Büyükşehir Belediyesi şu ana kadar bütün bitkilerin tamamını yurt dışından getirdi. Çubuk’ta yetişen bütün bitkiler Ankara’nın iklimine daha uygundur. Sözleşmeli üreticilik yaptıracağız.

 

Bitkilerinizi belediye alacak, o çiçekler Ankara’nın dört bir yanını süsleyecek. Ankara Belediyesi’nin sizden bu zamana kadar aldığı parayı geri size getireceğiz.

 

Ankara'da Büyükşehir Belediyesi, harcanan paralar nedeniyle maalesef gelmiş suya yüklenmiş. Halkın cebinden çıkan fazla bir paranın ihtiyacı olan bir aile için ne manaya geldiğini onlar bilmiyorlar. Halka kazık atmak için su tarifesi yapılmaz.

 

Yavaş, Çubuk'taki "Mansur Yavaş Gönüllüleri Seçim Koordinasyon Merkezi" açılışında, 31 Mart'taki seçimde bir zihniyet değişikliği yapılması gerektiğini belirtti.

Çubuk'un en büyük sorunlarından birinin işsizlik olduğunu savunan Yavaş, Çubuk'a Siteler Organize Sanayi Bölgesi yapacaklarının sözünü verdi.

Ankara'da hiç mobilya fuarı yapılmadığını savunan Yavaş, "Esnafla konuşacağız. Eğer kabul ederlerse esnafın satış mağazası orada kalmak şartıyla mobilya üretiminin tamamını buraya getirebiliriz." diye konuştu.

Çubuk'ta süt ve hayvancılık üretiminin bitirildiğini öne süren Yavaş, seçimi kazanması halinde hayvanların alımı ve kesimi de dâhil belediye olarak masrafları üstleneceklerini söyledi.

“Yıllardır oy verdiğiniz Büyükşehir Belediyesi adayından karşılığını alabildiniz mi?” diye soran Yavaş, “10 yıl belediye başkanlığı dönemimin ardından arkamda yüzlerce bacasız belediye bıraktım. Orada yaşayan bütün vatandaşları zengin ettim dedi.

 

“Asfalt Katılım Payları Alınmayacak Doğalgaz Sayaç Paraları İade Edilecek”

 

Millet İttifakı Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, ‘Asfalt katılım payı alınmayacağı’ ve ‘doğalgaz sayaç depozitolarının belediyede kaldıysa geri ödeneceği’ sözünü verdi.

Yavaş, “Şimdiye kadar pek üzerine düşülmemiş bir konu var, Asfalt Katılım Payları. Belediye ‘asfalt katılım payı’ diyerek, tapulara haciz göndermiş. Seçildiğim gün belediye meclis kararıyla önce hacizlerin hepsini kaldırıyorum ve daha sonra da meclis kararıyla bu paraların hiçbirini almayacağım.

Çünkü bu paralar sizden haksız olarak tahsil edilmek istendi. Ödeyenlerin, imkânı olanları da belediyeden mahsup edeceğim.

“Gerekirse Davacı Olacağız”

 

Bir de doğalgaz sayaç depozitoları var. Bunların nereye gittiği belli değil. Başkentgaz özelleşti ama sayaçları değiştirmeye zorlayıp yeniden depozito istiyorlar. Bakacağız. Eğer bu paralar belediyede kaldıysa ödeyeceğiz.

 

Bir yer özelleşirken, alacakları ve borçlarıyla özelleşir. Dolayısıyla depozitonuzun zaten orada olması lazım. Değilse, gerekirse sizler adına davacı olup bu problemi de sizin lehinize çözeceğim. Bu da müjdem olsun.

 

“EYT’lerin Primlerini Yatıracağız”

 

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) sorununun köklü çözümü için yasal düzenleme gerektiğini belirtiyorum. Sadece üzerimize düşeni yapacağız. İnceledik, emekli oluncaya kadar sağlık yardımından faydalanmaları için Genel Sağlık Sigortası primlerini biz yatıracağız.

 

Kişi başı 75 lira. Biz bunu ödersek ailece sağlık yardımından yararlanacaklar.”


“Halka Kazık Atmak İçin Su Tarifesi Yapılmaz”

Yavaş, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin sudan 1 milyar kazandığını söyledikten sonra yüzde 30 indirim yapıldığını hatırlatarak, su tarifeleri ile ilgili olarak şöyle dedi: Buna ‘proje değil tarife' dediler. Her ay Ankaralının cebinde 63 trilyon kalıyor? Bu proje değil midir? Vatandaşın cebinden çıkan fazla paranın ne demek olduğunu bilmiyorlar.

 

Ankara Büyükşehir Belediyesi yolların üzerinde kimsenin ne işe yaradığını bilmediği kapılar yapmak suretiyle, kentin ihtiyacı olmadığı halde saatler yapmak suretiyle, gökkuşağı projesi, Samanyolu projesi gibi işlemeyen projeler, Anka park'a harcanan paralar nedeniyle maalesef gelmiş suya yüklenmiş.

 

Halkın cebinden çıkan fazla bir paranın ihtiyacı olan bir aile için ne manaya geldiğini onlar bilmiyorlar. Bunun neresi proje değil. On dakikada tarife yapılırmış. Evet, 10 dakikada yapılır ama ucuzlatmak için yapılır, halka kazık atmak için su tarifesi yapılmaz. Fakat kendilerini hep Mercedes'e benzetip, halkın tamamını beni dâhil Murat 124'e benzetiyorlar. Hâlbuki onları iktidara Murat 124'e binenler getirmişti. Bundan koptular artık.”

“Ankara Hemşehri Kartı”

“Hemşire Kartı” sayesinde yardım alan insanlarımız kuyruklarda beklemeyecek, ihtiyaçlarını rencide olmadan, insani şartlar altında karşılayacaktır.

“Online Yardımlaşma Sistemi”

Belediyenin kuracağı internet sayfası üzerinden karşılıklı yardımlaşma ve dayanışma amacıyla gıda ve giysi bankaları açılacaktır.

“Her Etkinlik İçin Her Semte Bir İmkân”

Ankara’nın bütün semtlerine kına, düğün ve mevlit- taziye mekânları kurulacaktır.

“Belediyeden Yardım Alanlara 20 Ton İndirimli Su”

Belediyeden yardım alanlar, 20 tona kadar suyu indirimli kullanacaktır.

“Eğitime Ulaşamayacak Çocuk Kalmayacak”

Yardım alan ailelerin çocuklarının eğitim masrafları, bizzat belediye tarafından karşılanacaktır. Her mahallede kütüphane ve ücretsiz etüt merkezleri olacaktır.

“Rehabilitasyon”

Sokaklarımızda dilenciler olmayacak, gerçek ihtiyaç sahiplerine sahip çıkılacak, sokaklarda mecbur kalan çocuklarımız rehabilite edilerek hayata kazandırılacaktır.

 

Yavaş, Çubukla ilgili diğer projelerini ise şöyle sıraladı;

 

“Çubuk Halkının Sorunlarını Biliyorum”

Çubuk halkının isteklerini bildiğini söyleyen Yavaş, Çubuk’la ilgili projelerini ise konu başlıkları ile şöyle anlattı:

“Çubukluya Kimse Fikrini Sormadı”

Akyurt İlçesi’nde bulunan Fuar Alanı’nın hala bitirilmediğini hatırlatan Yavaş, şöyle konuştu:

Daha buradaki fuar alanı bitmemişken, Ankapark’a dünyanın parası yatırıldı. Buradaki fuar alanını açtığınız zaman, orada çok sayıda Çubuklu vatandaşımız çalışacaktı. İstihdam sağlanacaktı. Yatırımları hep bir kişi yapmıştır. Çubukluya gelip fikri, ihtiyaçları sorulmamıştır.

Neden?

 

Seçimden sonra oyu alıp gidiyorlar. Bizimki öyle olmayacak.

Geçtiğimiz günlerde Çubuk’a gelip muhtarlarla konuştuğunu söyleyen Yavaş, köylerde su sorunu olduğunu da belirtti.

 

Belediye Yasası ile birçok köyün (77) mahalle olduğunu hatırlatan Yavaş, Buralara gelip, insanlardan su için para almaya başladılar. Biz dillendirince bu durumu indirim yaptılar ancak bu paraları sizden tekrar alacaklar. Seçim zamanı gelince ertelediler. Biz 2014 yılında bunu dile getirdik. 'Köylerden bu paraları almayın' dedik. Vatandaşı kazıkladılar.

 

Biz 20 ton suya kadar 10 liradan vereceğiz demiştik diye konuştu.
 

“Çubuk’a Fabrika Sözü...”

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından şu zamana kadar Çubuk’a doğru düzgün bir fabrika bile yapılmadığının altını çizen Yavaş, "Çubuk’un en büyük sorunlarından biri işsizlik. İnsanlar çalışma için Akyurt ve Şabanözü’ne gidiyorlar.

 

“Çubuk’a bir “Siteler Organize Sanayi Bölgesi” kuracağız”

Siteler esnafıyla konuştuğumuzda, Ankara’da hiç “Mobilya Fuarı” yapılmıyor. Esnafla konuşacağız. Eğer kabul ederlerse esnafın satış mağazası orada kalmak şartı ile mobilya üretiminin tamamını buraya getirebiliriz” dedi.

Çubuk’ta süt ve hayvancılık üretimini bitirdiler. İnsanların iki tane hayvanına göz diktiler. Birçok yerde mandıraları kapattırdılar. Biz hayvanların alımı ve kesimi de dâhil Belediye olarak masraflarını üstleneceğiz. Bunu yapmıyorlar.

Yurtdışından hayvan geliyor. Ne yediğimizi biliyor muyuz? Hem kendi köylümüz kazanır hem halkımız sağlıklı et tüketir. Sözleşmeli üretimle bitkilerimizi buradan alacağız. 

 “Sözleşmeli Üretim, Sözleşmeli Hayvancılık Yapacağız”

Ankara Büyükşehir Belediyesi şu ana kadar bitkilerin tamamını yurtdışından getirdi.

 

Çubuk’ta yetişen bütün bitkiler Ankara’nın iklimine daha uygundur. Sözleşmeli üreticilik yaptıracağız. Sözleşmeli hayvancılık yaptıracağız.

 

Sizin hayvanlarınızı belediyenin kesimhanelerinde kesilecek, sütlerinizi belediye alacak, okuldaki çocuklara dağıtacak. Bitkilerinizi belediye alacak o çiçekler Ankara’nın dört bir yanını süsleyecek. Ankara Belediyesi’nin sizden bu zamana kadar aldığı parayı geri size getireceğiz.

 

 “Metro M7 Gar-Siteler Kuzey Ankara Metrosu Çubuk Hattı Entegre Projemiz”

 

Yeni Metro Hattı Projemizle Çubuğa ulaşmak çok daha kolay olacak.

 

Fuar Alanı’na başlandı. Öncelikle bu Fuar Alanı bitirilecek. Üç dönemdir Metro sözü veriyorlar. Neden? Çünkü eski başkan toplu taşımaya inanmadı. Bu Metro şimdiye kadar kaç kere yapılırdı.

Biz Esenboğa Havaalanı’na kadar gelecek Metro’yu Çubuk’a bağlayacağız.

Sizin paralarınızı çarçur ediyorlar. Sizin hizmet için verdiğiniz paralar nereye gidiyor sorguluyor musunuz hiç?

 

“Organize Sanayi Bölgesi”

 

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu 1/25 000’lik nazım imar planında Çubuk mücavir alanı içerisinde organize sanayi bölgesi yoktur.

Her yerde olduğu Çubuk İlçemizin en büyük sorunlarından birisi de işsizliktir.

Çubuk ilçemizde yaşanan işsizlik sorununu çözmek için ilçemize “Organize sanayi Bölgesi” yapılmasını sağlayacağız. Sanayicilerimizi teşvik ederek Çubuk ilçemize yatırım olanaklarını arttıracağız.

 

“Vişne Suyu Fabrikası”

 

Çubuk ilçemizin köylerinde vişne yetiştiriciliği yaygındır. Ancak pazarlama sıkıntısı vardır.

Ürünler aracılar tarafından toplandığı için Çubuklu üretici emeğinin karşılığını yeterince alamamaktadır.

Biz ürünlerinizi değerinde alacağız ve kuracağımız “Vişne Suyu Fabrikası” ile da 60 kişiyi iş sahibi yapacağız.

 

“Domates Suyu ve Salça Fabrikası”

 

Çubuk ilçemizin en büyük özelliği sulak arazilere ve verimli topraklara sahip olmasıdır. İlçemizde yetiştirilen domatesin ekonomik ve marka değeri kuracağımız “Domates Suyu ve Salça Fabrikası” ile daha da artacaktır.

Fabrikamızda yaklaşık 75 kişiye daha istihdam sağlayacağız.

 

“Süt ve Süt Ürünleri Tesisi”

 

Süt üretiminin ilçemiz ekonomisinde önemli bir yeri vardır.

İlçemiz ekonomisini daha da canlandırmak için ‘Süt ve Süt Ürünleri Tesisi’ni hayata geçireceğiz.

Sütleriniz ekiplerimiz tarafından yerinde ve değerinde toplanacak ve kurulan tesisimizde  işlenecektir.

Tesisimizde 100 kişi iş olanağı bulacaktır.

 

“Köye Dönüş Projesi”

 

Köye Dönüş Projemiz köyünde yaşamak ve üretim yapak isteyen hemşerilerimiz için kolaylaştırıcı bir yol izlemelerini sağlayacak. İmece usulü ile çıkardıkları ve kendilerinin olan suya yüksek fatura ödeyen hemşerilerimizin su maliyetini azaltacağız.

Su olursa hayat olur, üretim olur.

Kendi bitkisini, ihtiyacını üretmek isteyenler için de fırsatlar oluşturacağız.

Fidan, fide, tohum desteği sağlayarak üretiminize katkı sağlayacağız.

Güneş enerjisi sistemlerini teşvik ederek ucuz elektriği de kullanımınıza sunacağız.

 

“Köyümüze Destek Projesi”

 

Başta köy yollarımızı asfaltlayarak işe başlayacağız. Köy evlerimizi restore edip, köy içinde de asfaltsız yol bırakmayacağız.

Belediyemiz tarafından kurulacak ‘Çubuk Tarım Aletleri Parkı’ndan yararlanarak ekim, sürüm, hasat işlerinizi kolay hale getireceksiniz.

Aynı zamanda arı, kantlı, küçük ve büyükbaş hayvan desteği vereceğiz.

Sera desteğimizle bir sezonda iki mahsul almanızı sağlayacağız.

Gezici sağlık ekipleri ile köyde yaşayan hemşerilerimizin isteği doğrultusunda gereken ‘Sağlık Taramaları’nı yapacağız.

 

“Kendi Bitkisini Üreten Çubuk”

 

Ankara’mızın peyzaj ürünlerinin birçoğu Avrupa’da ithal ediliyor. Avrupalı çiftçiler yerine Çubuk çiftçisine kazandıracağız.

 

Belediyelerimizin yetiştirdiğimiz ürünleri kullanmasını teşvik edeceğiz.

 

Belediyelerimizin ve çiftçilerimizin kar etmesini önemsiyoruz.

 

“Ankara Savaşı’nın Çubuk Turizmine Kazandırılması”

 

Tarihimizde önemli bir yeri olan Ankara Savaşı’nın kültürel etkinlik olarak bütün yönleriyle tanıtımını yapacağız.

Savaşı günümüz şartlarında canlandırarak turizme kazandıracağız.

Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekerek Çubuk ilçemizi cazibe merkezi haline getireceğiz.

 

“Termal Su”

 

Çubuk İlçemizin Özlüce (Meki) Mahallesi’nde yapılan aramalarda 40 *C sıcaklıkta termal su çıkarılmıştır.

Bu sıcak suyun kullanımı Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkisindedir. Böylece Sağlık Turizmi projemizle entegreli Termal Tesis kuracağız.

Yeni aramalarla termal suyumuzu çoğaltarak Çubuğumuzu termal şehir yapacağız.

 

“Aydos Kayak Merkezi”

 

Çubuk ilçemizin dağlık bölgelerinde erken kar yağışı görülür.

Yağan kar mevsiminden daha sonra ortadan kalkar.

Aydos Dağı içerisinde yapılacak “Kayak Merkezi” projemizle Kış Turizm’ine katkı sağlayacağız.

“Büyükşehir Belediyesi İrtibat Bürosu”

Çağdaş Belediyeciliğin en önemli kurallarından birisi de belediye imkânlarından vatandaşlarımızın eşit şekilde yararlanabilmesidir.

Çubuk ilçemizde kuracağımız “Büyükşehir İrtibat Ofisi” aracılığıyla belediye işlerinizi kolayca çözerek zaman kaybı yaşamayacaksınız.

İsteklerinizi, önerilerinizi ve şikâyetlerinizi rahatça aktarabileceksiniz.

 

“Çubuk Kent Pazar”

 

Çubuk Abad Parkı devamından Baraj sınırına kadar olan kısma Çubuk Kent Parkı yapacağız.

İçerinde; Yüzme Havuzu, Voleybol, Basketbol, Halı Saha, Tenis Kortu, Mesire Alanı, Çay Bahçeleri, Antik Tiyatro ve Sosyal donatı alanlarının olduğu ilçemize nefes aldıracak huzur katacak bir alan oluşturacağız.

“Çubuk II Barajı ve Karagöl Mesire Alanı”

Çubuk II Barajı, Ankara ve Çubuk sakinlerimizin rağbet ettiği nezih bir mesire alanıdır.

Bakım onarım ve temizlik hizmetlerini en iyi şekilde yapacağız.

Karagöl Mesire alanımızı atıl vaziyetten kurtarıp hızlı bir şekilde hemşerilerimizin kullanımına açacağız.

 

“Şabanözü, Akkuzulu Sapağı Köprülü Kavşak Çalışması Projesi”

 

En yakın zamanda bitirerek kullanıma açacağız.

 

“Hemşehri Kart Projemiz”

 

Sosyal yardımları arttırarak devam edeceğimiz, Hemşehri Kart Projemiz hayata geçecek.

Sağ elin verdiğini sol elin görmediği bir kültürden geliyoruz.

Hemşehri Kartlarımıza yükleyeceğimiz yardım miktarıyla harcamalarınıza kendiniz karar verebilecek, öncelikli ihtiyaçlarınızı kendiniz belirleyebileceksiniz.

Çubuklu esnaflarımızdan alışveriş yaparak hem siz, hem de esnafımız kazanacak.

Hemşehri Kartımız sayesinde belediye yardım dağıtımı giderleri de azalacak.

Personel, yakıt gibi giderler olmayacağı için buradan yaptığımız tasarrufla daha fazla yardım yapacağız.

Kazanan yine Çubuklu olacak.

Kart sahibi ailelerimizin çocuklarının okul servis ücreti de belediyemiz tarafından karşılanacaktır.

Hemşehri Kart sahiplerine aylık 20 tına kadar indirimli su hakkı verilecektir.”

 

Ayrıca;

 • Köy ve Mahalle Muhtarlarımızla istişare halinde olacağız.
 • Gençlik Merkezi ve Spor tesisleri kurarak gençlerimize sahip çıkacağız.
 • Engelli kardeşlerimizin yaşamlarındaki engelleri ortadan kaldırıp iş imkanları ile üretime katılmalarını sağlayacağız.
 • Yeni oluşan mahallelerimizde 18. madde imar uygulaması yapılırken hâlihazırları koruyarak halkımızı mağdur etmeyeceğiz.

Yavaş, konuşmasının ardından, “Mansur Yavaş Gönüllüleri Seçim Koordinasyon Merkezi Seçim Koordinasyon Merkezi’nin açılışını yaparak, vatandaşlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

img-20190224-wa0020-vert.jpg

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Çubuk Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 9110397 / cubukhaber06@hotmail.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim