• BIST 1.153
  • Altın 502,831
  • Dolar 8,1553
  • Euro 9,6454
  • Ankara : 9 °C
  • İstanbul : 19 °C
  • İzmir : 17 °C
  • Trabzon : 18 °C
  • Antlaya : 0 °C

Konseyden Rektöre Sitem

18.12.2009 22:25
Konseyden Rektöre Sitem
M.Emin Ertürk;“Çubuk halkının fakülte beklentisini de bu güne kadar karşılamayan Gazi Üniversitesi hiç değilse yolumuza çıkmasın, gölge etmesin” dedi.

Çubuk Kent Konseyi İmar Komisyonu Çubuk Belediyesi tarafından başlatılan yol genişletme çalışmalarının Gazi Üniversitesi Rektörlüğü tarafından engellenmesini değerlendirerek bölgede imar değişikliği kararı aldı.
Konuyla ilgili Basın Açıklaması yapan Çubuk Kent Konseyi İmar Komisyonu Başkanı Mimar Mehmet Emin Ertürk şunları söyledi: “Çubuk Belediyesinin Ankara Bulvarının şehir içi bölümünde başlatmış olduğu yol genişletme çalışmalarını olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyoruz.

 Çalışmalar hızlı bir şekilde devam ederken Gazi Üniversitesi alanına geldi ve durdu. Neden? Şehirleşmenin en önemli göstergesi ve kamu yararı olan yol genişletilmesine engel olmaya ve zorluk çıkartmaya kimsenin hakkı yoktur. Hele ki, Gazi Üniversitesi hiç bir şekilde zorluk çıkarmamalı, aksine yardımcı olmalıdır.

 Eğitim kurumları medeniyetin ve aydınlanmanın öncüleri olma durumundadır. Bu genel sorumluluğun ötesinde; arazi tahsisine bağlı olarak imzalanan protokol da var olan somut şartlar sebebiyle de ayrıca mecburiyeti vardır. 2006 yılında arazi tahsisi görüşmeleri sırasında yol genişletilmesi ve yürüyüş yoluyla birlikte yaklaşık 20 metre derinliğinde bir alanın ayrılması konusunda taraflar mutabık kaldılar. 2006 – 2007 Eğitim - Öğretim yılına yetişmesi amacı ile imar değişikliği beklenmeden Çubuk Belediyesinin iyi niyetli çabaları ile arazi tahsisi gerçekleştirildi. Gazi Üniversitesi Çubuk halkının fedakârlığını unutmamalı, ahd-e vefa göstermeli. Bu şartlar altında imzalanan protokolün 9. maddesinde “Ankara Bulvarı kenarında 10800 m2 alanın mevcut ağaçlarının korunması şartıyla yeşil kuşak alanı olarak ayrılmasına ve mevcut duvarın ötelenmesinin belediyece yüklenilmesine” şeklinde ifade edilmiştir.

 Protokolün bu hükmüne göre de zaten Ankara Bulvarı kenarı boyunca 10800m2 alan Üniversiteye alanı dışında bırakılmıştır. Bu konuda Çubuk Belediyesi"nin yazısına, arazinin asli sahibi olan “Defterdarlık Milli Emlak Dairesi Başkanlığı” 10 Kasım 2009 tarihli cevap yazısında “...yol genişletme çalışmaları içerisinde kalan Gazi Üniversitesi Rektörlüğü Çubuk Yerleşkesinde bulunan ve kesimine karar verilen ağaçların kesiminin yapılarak yerleşke içerisinde istiflenmesi ile cins ve miktar olarak İdaremize bildirilmesini müteakip tasfiye işlemleri yapılacaktır.” denilerek onay verilmiştir. Bir başka husus; mevcut yolun darlığı ve yeterli yaya kaldırımının bulunmaması sebebi ile, bu bölgeyi yaya olarak en fazla kullanan üniversite öğrencilerinin yol güvenliği de tehlike arz etmektedir. Sayın Rektör Çubukluyu düşünmüyorsa kendi öğrencilerini düşünsün. Çubuk Kent Konseyi İmar Komisyonu olarak biz, bu konuya hissi ve kişisel bakmıyoruz. İlçemizin ihtiyaçlarını ilmi olarak değerlendiriyor ve buna göre çözüm üretmeye çalışıyoruz.

 Bu konuyu çözmeye kararlıyız. Üniversite alanı bölgesinde imar değişikliği yapılması için komisyon olarak karar aldık. Bu kararımızı Çubuk Kent Konseyi Başkanlığına sunacağız. Bu suretle konunun Çubuk Belediye Meclisinde gündeme alınmasını sağlayacağız. Bu çalışmamız sonunda protokolün 10. maddesine de bu manada işlerlik kazandıracağız. Çubuk halkının fakülte beklentisini de bu güne kadar karşılamayan Gazi Üniversitesi hiç değilse yolumuza çıkmasın, gölge etmesin” dedi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Sevdam Çubuk
19 Aralık 2009 Cumartesi 18:47
Sıa Ağaçlaramı geldi
Bildiğim kadarı ile Çubuk belediyesi yoldan (duvardan)10 metre içeri girmek istiyormuş.Peki o alanda ortalama 350-400 aç var bu ağaçları nasıl kıyıpta kesilecek,ayrıca genişleyecek olan yol Yıldırım beyazıt okulunun oraya gelince birden daralacak o zaman yolun durumu neolu?Kaş yapalım derken lütfen göz çıkarılmasın.Yoksa çarşı içindeki çarpık yapılanmaya gider önüde birdaha alınamaz.
özgürhaber
19 Aralık 2009 Cumartesi 09:45
Olmadı Sayın Rektör!
Sn. Rektör Riyakarlık yapmaktadır! Hangi Ankaranın ilçelerini ilgilendiren haber sitelerine baksam, Rektör Üniversitesi için arsa aramakta, ve adeta her ilçeye mavi boncuk dağıtmaktadır. Çubuk'lu herşeyi bilmektedir ve endişe ile yakından takip etmektedir. Sn. Rektörün Etik olmayan tutum ve davranışları vicdanlarımıza hükmetmemektedir. Vicdanlara hükmetmeyen kararların altına imza atanlar, sonrasında hep dışlanmış, aciz kalmış ve öyle de göçüp gitmişlerdir. Umarım Sn.Rektör de onurlu ve kendisine yakışan somut kararlar alır ve bu ilçe halkı onu unutmaz! Ayrıca Gazi nin vefasızlığı ile ilgili olarak Kamuyu bilgilendiren ve bilgilendirmekle yetinmeyip sesimiz olan Sn.Ahmet YALÇIN ve Sn.M.Emin ERTÜRK Bey'e de şükranlarımı sunuyorum.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Çubuk Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 9110397 / cubukhaber06@hotmail.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim