• BIST 114.809
  • Altın 397,185
  • Dolar 6,8596
  • Euro 7,7623
  • Ankara : 27 °C
  • İstanbul : 24 °C
  • İzmir : 28 °C
  • Trabzon : 25 °C
  • Antlaya : 0 °C

24 KASIM “ÖĞRETMENLER GÜNÜ” KUTLANDI...

06.12.2018 16:46
24 KASIM “ÖĞRETMENLER GÜNÜ” KUTLANDI...
Atatürk’ün “ Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır” dediği öğretmenlerimizin gününü kutladık.

Şuayip YAMAN

Atatürk öğretmenlerle yaptığı bir toplantı sırasında şunları söylemiştir: Bu anda karşınızdaki en içten duygumu, izninizle söyleyeyim: İsterdim ki çocuk olayım, genç olayım, sizin nur saçan sınıflarınızda bulunayım.

 

Sizden feyz alayım. Siz beni yetiştiresiniz. O zaman ulusum için daha yararlı olurdum. Ne yazık ki elde edilemeyecek bir istek karşısında bulunuyoruz. Bunun yerine sizden başka bir istekte bulunacağım: Bugünün çocuklarını yetiştiriniz. Onları yurda, ulusa yararlı insanlar yapınız. Bunu sizden istiyor ve diliyorum. (Bursa, 27 Ekim 1922)

 

“24 Kasım Öğretmenler Günü” etkinliklerinin ilk etabı; 24 Kasım 2018 Cumartesi günü saat 10:00’da İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Aslan’ın Atatürk Parkı’ndaki Atatürk Büstü’ne Çelenk Sunumu ile başladı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından tören sona erdi.

 

 Öğretmenler Günü etkinliklerini ikinci etabı ise 26 Kasım 2018 Pazartesi günü İlçe Halk Eğitim Merkezi’nde yapıldı.

 

Sunuculuğunu Çubuk Fatih Sultan Mehmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Biyoloji Öğretmeni Sevilay Katıksız ve Edebiyat Öğretmeni Fatma Çangır’ın yaptığı program Çubuk Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonu’nda yapıldı.

 

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu, Büyük Önder, Başöğretmen, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, tüm Türk büyükleri, ebediyete intikal etmiş aziz eğitim şehitleri, 15 Temmuz gecesi destan yazmış demokrasi şehitlerimiz için “1” dakikalık Saygı Duruşu’nun ardından İstiklal Marşımız okundu.

 

Öğretmenlik mesleğine yeni adım atmış, ilçemizdeki en genç öğretmenimiz Sinem Merve Dertli duygu ve düşüncelerini paylaştığı konuşmasında; Sayın Kaymakamım, Sayın Belediye Başkanım, Sayın Protokolün değerli üyeleri, saygı değer meslektaşlarım, sevgili öğrenciler ve değerli misafirler…

 

Öğretmenin toplumdaki yerinin ve öneminin belirtildiği, emekli öğretmenlerin saygı ile anıldığı ve benim gibi mesleğe yeni başlayan öğretmenlerde de mesleğin yüceliği bilincinin uyandırıldığı bu özel günümüz ‘24 Kasım Öğretmenler Günü’müz kutlu olsun.

 

Meslekteki 3.Yılımın bittiği bu öğretmenler gününde ilçenin en genç öğretmeni olmanın mutluluğu ve heyecanı içindeyim…

 

Öğretmenin mihenk taşının sabır olduğunu, sabretmenin bile inceliklerinin olduğunu fark ettim.

 

Öğretmenlik, öğrencinin yüreğine dokunabilmekmiş. Geriye dönüp baktığınızda arkanızda bir çiçek bahçesi bırakabilmekmiş.

 

Çiçekleri sadece sulamak yetmez, onları sevip, saçlarını okşamak gerekirmiş.

 

Bahanelere sığınmak yerine imkânsızlıklardan imkân yaratmakmış öğretmenlik.

 

Mesleğin daha başında olmama rağmen bu süreçte pek çok şey kazandım. Yaptığım ev ziyaretlerinde yaşadıkları birçok zorluğa pek çok olumsuzluklara rağmen, azimle hevesle okula gelen öğrencilere şahit oldukça; toplumun ve ülkemin benden beklentisini karşılamak için görevime dört elle sarılıp, öğretmenliği layıkıyla yerine getirmeyi boynumun borcu bilirim.

 

İlerleyen yıllarda ortak olacağım nice hayat hikâyelerine ve Türk bayrağının dalgalandığı her yerde, ülkemin doğusunda batısında daha birçok öğrenciye ulaşacak olmam beni heyecanlandırmaktadır.

 

Değerli Misafirler,

 

Buna yürekten inanıyorum ki, bütün öğretmenler,  bu görevi sadece meslek olarak görmeyip, bir milletin geleceğini değiştirmeye aday olduklarının bilincindedirler.

Son olarak,

 

Baş Öğretmen M.Kemal Atatürk’ün ve görevi başında şehit olan meslektaşlarımın manevi huzurunda; beni bugünlere getiren, fedakârlıklar içinde okutan başta biricik aileme, mesleğimin inceliğini öğrenip model aldığım değerli öğretmenlerime şükranlarımı sunuyor bütün öğretmenlerimizin öğretmenler gününü canı gönülden kutluyorum…

 

Geleceğin gençlerine şekil veren ilçemizdeki en kıdemli öğretmenimiz; Çubuk Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi-Görsel Sanatlar Dersi Öğretmeni Ali İhsan Şan, duygu ve düşüncelerini paylaşması ve en genç öğretmenlerimize tecrübelerini aktarması amacıyla yapmış olduğu konuşmasında;

 

Sayın Kaymakamım, Muhterem Misafirler, Değerli Öğretmen Arkadaşlarım;

 

Öncelikle bütün öğretmen arkadaşlarımın Öğretmenler Gününü kutlayarak sözlerime başlamak istiyorum.

 

Millet Mektepleri’nin açılışı ve Atatürk’ün Başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım günü, 1981 yılından beri “Öğretmenler Günü” olarak kutlanmaktadır.

 

Bugün öğretmenlerimizin unutulmadıklarını gösteren bir gündür.

 

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk; Muallimler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır sözleriyle biz öğretmenlere çok önemli bir görev yüklenmiştir.

 

Öğretmenler sorumluluğu büyük bir o kadar da zorlu bir yolun yolcularıdır. Bu yolda her türlü zorluğa razı olurlar, elinden gelen uğraşı ve çabayı büyük bir fedakârlıkla ortaya koyarlar.

 

İnsanlığın yararına olan her şeyi öğretir ve öğütlerler. Toplumun ilerlemesine, çağın gerektirdiği teknolojik yeniliklere birlik ve beraberliğin sağlanmasına, hoşgörüye, merhametli olmaya, adaletli davranmaya, yardımlaşmaya ve buna benzer insanlığın gerektirdiği tüm davranışların öğretilmesine azimle çalışırlar.

 

Kıymetli Öğretmen Arkadaşlarım;

 

24 Kasım Öğretmenler Günü; Eğitim sistemimizdeki sorunların tartışıldığı, öğretmen ve öğrencilerin sorunlarına çözümler arandığı, ülkemizi daha ileri götürebileceğimizin tartışıldığı bir gün olmalıdır.

 

Değerli Misafirler;

 

Eğitim sürecinin halkasını oluşturan herkese büyük görevler düşmektedir. Sadece günü kurtaran planlar değil, geleceği inşa edecek ve geleceği yönetecek planlar yapılmalı ve uygulanmalıdır.

 

Bize verilen emanetleri (öğrencileri) milli ve manevi değerlere bağlı, en üst seviyede çağdaş düşünen, bilimde ileri gidecek ellere yüreklere bırakmalıyız.

 

Geçmişini bilmeyen bir millet, tarihini iyi bilmeyen bir gençlik; miskinleşir, tembelleşir, başkalarının beyinleriyle yaşamaya başlar.

 

İşte bu vakit milletimizin boynuna kölelik zincirlerinin takıldığı vakittir. Zincirlerle yaşamaktansa milli şuurumuzu kaybetmeden tüm gücümüzle direnmeliyiz ki, Geçmişte ve 15 Temmuz’da köle yapılamayan bu millet gelecekte de köle yapılmasın...

 

Başta Başöğretmen Atatürk olmak üzere; ebediyete intikal etmiş tüm öğretmen ve şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

 

Cehaletle savaşan sevgisini öğrencileri ile paylaşan tüm öğretmenlerimize de sağlık, mutluluk ve başarılar dilerim.

 

Okulun öğretmen ve öğrencilerinin hazırladığı “Ben Öğretmen Olmak İstiyorum” adlı şiir okundu.

 

Ardından “Semazen Gösterisi” ve “Şehit Öğretmenler” adlı sunum birlikte izlendi.

 

Öğretmenlik mesleğine yeni adım atmış ve bu uğurda her türlü zorluğa göğüs germiş tüm öğretmenlerimizi saygı ve sevgiyle selamladık.

 

Göreve Yeni Başlayan Öğretmenler Yemin Töreni...

 

Öğretmenlik mesleğine ilk olarak başlayan; Duygu Metin Pınarlık, Seda Mert, Zeynep Sarıtaş, Gülsüme Altun,  Büşra İnözü, Fatma Yıldırım, Erman Güner, Gülden Gül ve Canan Şen’den oluşan “Aday Öğretmenler” yemin ettiler.

 

İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Aslan, Öncelikle görevi başında şehit olan öğretmenlerimize Allah’tan rahmet, yaşayanlara ise sağlıklı, mutlu ve başarılı günler dilerim.

 

Öğretmen tıpkı bir cümlenin öznesi gibi eğitimin de en temel öğesidir ve eğitim, öğretmenle başlar; tıpkı cümlenin özne ile başlaması gibi.

 

Öğretmen bir sanatkârdır, yarının temelini o attığı gibi değerli kişilik hamuruna da biçim verir.

 

Öğretmen karalığı aydınlatan bir ışıktır.

 

Bir bahçıvandır öğretmen, en güzel çiçekleri yetiştiren, hiç yorulmadan, bıkmadan, usanmadan, bahçesindeki çiçeklere su veren.  Geleceği inşa eden bir insandır.

 

Atatürk, “Öğretmenler yeni nesi sizin eseriniz olacaktır.” Derken öğretmenliğin önemine parmak basmıştır.

 

Öğretmen insanın güçlerini frenler. Öğretmen öfkeyi vasata ulaştırır. Aklını vasata ulaştırdığında ise toplum dengeye ulaşır.

 

Toplum öğretmenlere değer verir.

 

Gençlerin öfkelerini dizginler arzularını yerine getirir. Onları topluma kazandırır.

 

Öğretmenlerin acemiliği olmaz. Öğretmenlik, Devinim ve dönüşüm içinde olan bir meslek.

 

Öğretmenin en önemli eseri yetiştirdiği öğrencilerdir. Onlara ne kadar teşekkür etsek azdır.

 

İlçe Kaymakamı Uğur Sezer tarafından emekli olan; İmren Can, Aysun Kınıklı, Müslüm Gözil, Perihan Metin, Veysel Kılınçarslan, Dilek Çiftçi ve Arzu Bayburs’a, “Hizmet Şeref Belgeleri” takdim edildi.

 

Tüm öğretmenlerin ‘24 Kasım Öğretmeler Günü’nü kutlayan İlçe Kaymakamı Uğur Sezer yaptığı konuşmada, En genç öğretmenimizin söylediği gibi bahane üretmekle çözüm olmaz.

 

Bir Çin Atasözü vardır; “Herkes evinin önünü temizlerse her taraf tertemiz olur.”

 

Her öğretmen öğrencilerini eğiterek onları geleceğe hazırlamalı. Bu yüzden öğrenci ailelerini ziyaret ediyoruz.

 

Bu suretle öğretmen ders verdiği öğrenci ve velilerinin nasıl yaşadığını görsün ve tanısın diye.

 

Öğretmenlerin yaptığı başarıları takdirle karşılıyorum.

 

Biz eğitimle Çubuk’u Ankara’da en üst düzeye çıkarmak istiyoruz. Gelecek yarınlar öğretmenlerle güzelleşecektir.

 

Geleceğimizin teminatı çocuklarımızı, nesilleri yetiştiren, toplumları inşa eden, her türlü zorluğa rağmen emek ve gönül vererek ilmek ilmek nakış gibi evlatlarımızı işleyerek aydınlık Türkiye’nin ihtiyacı olan İnsan gücünü donatan eğitim camiamızın yapıtaşı olan Tüm Öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler gününü en içten duygularımla kutluyorum.

 

Başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, görevleri başında şehit düşmüş öğretmenlerimiz ve ahrete irtihal eden tüm öğretmenlerimize Allah'tan rahmet diliyorum.

 

Emekli öğretmenlerimize de sağlıklı, huzurlu ve uzun ömürler niyaz ediyorum. 
Hepimizin üzerinde büyük emekleri olan tüm öğretmenlerimizin bu önemli günlerini kutlarken, öğretmenlerimize de şükranlarımı sunuyorum. Dedi.

 

Öğretmen olmak, hiç bilmediğin bir yerde aşina olmadığın bir yolda bıkmadan usanmadan yürümektir. Ama tek başımıza yürümeyiz bu yolu. Uzakta olsalar bile annemiz, babamız ve tüm sevdiklerimiz de bizimle birlikte yürürler bu yolu...

 

Türk Telekom Orta Okulu Öğretmeni Uğur Koçak,  “Köy Öğretmeni” adlı şiiri okudu.

 

Öğretmen Uğur Koçak şiirini okurken telefonu çalar, telefondaki ses babasıdır. Uğur Hoca şiiri okumayı bırakıp telefonla konuşmaya başlar telefonla konuşmaya başladığı sırada da Uğur Hoca videosu oynatılır.

 

O anda Salon’da duygusal anlar yaşandı.

 

Türkü dinletisi:

Okul öğrencisi Eray Demir’in sazı ve sözü eşliğinde Uğur Koçak hoca birlikte türkü söyledi.

 

Türkülere, Salon’da bulunanlar da eşlik etti.

 

Program sonrası katılımcılara çeşitli ikramlar da bulunuldu. 

100_8200-vert1.jpg100_8236-vert2.jpg100_8275-vert3.jpg

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Çubuk Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 9110397 / cubukhaber06@hotmail.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim